Atlas VPN byl spuštěn teprve v lednu 2020, ale mezi uživateli se šíří jako lavina. Je inzerována jako bezplatná VPN služba, která si váží vašeho soukromí, nebombarduje vás reklamami, nemá datový limit a používá šifrování na armádní úrovni. Stručně řečeno, je to všechno, čím většina ostatních „bezplatných“ VPN značek není, což je upřímně velmi povzbudivé. Samozřejmě, pokud chcete přístup k optimalizovaným a rychlejším serverům, Atlas VPN nabízí také prémiovou verzi.
Tento poskytovatel se velmi rychle rozšiřuje pomocí 570 serverů v 17 zemích za pouhý rok existence. Připojení je rychlé, spolehlivé a bezpečné s protokolem IPv6 a ochranou před úniky DNS a WebRTC. Aplikace jsou kompatibilní s Windows, macOS, Android, iOS a brzy i Chrome.
Na této službě se nám dále líbí, že shromažďují minimální množství dat. Vlastně se nemusíte ani registrovat, pokud používáte bezplatnou verzi! Zní to zatím dobře, ale pojďme zjistit, jestli je tato služba opravdu tak skvělá, jak se zdá.
Soukromí / Anonymita
Atlas VPN běží na standardní průmyslové kombinaci AES-256 a IPSec / IKEv2 k zabezpečení svého webového provozu. Díky tomu je prakticky neprolomitelný, takže se nebudete muset bát o to, že se hackeři dostanou k vašim informacím. A co samotná Atlas VPN, kolik sbírá vašich dat? Podle jejich zásad o ochraně osobních údajů:
„Jsme tzv. no-logs VPN: neshromažďujeme vaši skutečnou adresu IP a neukládáme žádné informace, které by identifikovaly, co procházíte, prohlížíte nebo děláte online prostřednictvím tohoto VPN připojení. Jediné, co shromažďujeme jsou informace týkající se základní analýzy, díky kterým následně zajišťujeme skvělé služby všem našim uživatelům. To také znamená, že nemáme žádná data, která bychom sdíleli s orgány činnými v trestním řízení a vládními agenturami, které žádají o informace o tom, co jste dělali prostřednictvím připojení VPN.“
To je velmi uklidňující, zejména proto, že Atlas VPN podléhá dohodě „5 Eyes“. S touto zásadou protokolování dat nebudou mít žádná data, která by mohla předat vládám nebo orgánům činným v trestním řízení. Atlas VPN navíc obsahuje funkci Kill Switch, která vás ochrání před únikem dat v případě výpadku připojení. Další užitečnou funkcí je „SafeBrowse“, který vás varuje, když se chystáte otevřít nebezpečný nebo potenciálně škodlivý web. V době psaní tohoto článku jsou však funkce Kill Switch a SafeBrowse k dispozici pouze v aplikacích pro Android a iOS.
Rychlost a Spolehlivost
Abychom otestovali rychlost a spolehlivost Atlas VPN, používali jsme ji v průběhu několika týdnů pro online hraní a běžné procházení internetu. Před připojením k serveru máme obvykle průměrnou rychlost stahování 49 Mb/s a rychlost nahrávání 7 Mb/s. Když jsme se připojili k místnímu serveru, nebyl znát téměř žádný rozdíl, protože naše rychlost stahování zůstala téměř stejná, v průměru 41 Mb/s a rychlost nahrávání se pohybovala kolem 4 Mb/s. Není divu, že se rychlost trochu snížila, jakmile jsme přešli na server v USA (v době této recenze jsme byli v Evropě). Ze základní rychlosti stahování 49 Mb/s klesla na přibližně 37 Mb/s, zatímco rychlost nahrávání poklesla na 3 Mb/s. Celkově byly naše zkušenosti ale více než uspokojivé. Mějte však na paměti, že testy rychlosti byly provedeny na účtu Premium.
Platformy a Zařízení
Atlas VPN je kompatibilní s vaším mobilním telefonem, tablety, notebooky a stolními počítači a podporuje řadu platforem včetně Android, iOS, macOS a Windows. Právě teď Atlas VPN nefunguje na klientech OSX.
Umístění serverů
V současné době má Atlas VPN celkem 573 serverů v 17 zemích: Austrálii, Rakousku, Belgii, Kanadě, Dánsku, Francii, Německu, Irsku, Itálii, Nizozemsku, Norsku, Singapuru, Španělsku, Švédsku, Švýcarsku, Velké Británii a Spojených státech.
Péče o zákazníka
Atlas VPN má na záložce HELP komplexní sekci FAQ. Články nejsou dobře organizovány, ale můžete použít vyhledávací panel, který pomůže. Pokud si přes to nevíte rady, můžete jim kdykoli poslat e-mail na adresu support@atlasvpn.com. Pokud jste předplatitelem Premium, přihlaste se a budete mít přístup k personalizované zákaznické podpoře 24/7.
Ceny
Nejdríve si ukažme rozdíly mezi bezplatnou a placenou verzí. Bezplatná verze vám v zásadě poskytuje neomezenou šířku pásma, šifrování dat a zapouzdření, stejně jako omezený přístup pouze do 3 lokalit: USA, Japonska a Austrálie. Na druhou stranu, zde je to, co můžete získat z prémiového předplatného:
• Více než 20 míst po celém světě a více než 500 serverů • 24/7 zákaznická podpora • Současné využívání prémiových služeb na neomezeném počtu zařízení • Funkce SafeBrowse a bezpečnostní kontrola • Více vysokorychlostního výkonu a neomezená šířka pásma
Nyní po shrnutí přejděme k cenám. Měsíční cena není úplně konkurenceschopná za 220 Kč, vzhledem k tomu, že průměrná měsíční cena za službu VPN je kolem 100 Kč. Cena se však významně snižuje, pokud se přihlásíte k odběru ročně na 50 Kčza měsíc, a pokud se platíte předem po dobu 3 let, je cena dále snížena na 30 Kč za měsíc. I když to není nejlevnější, stojí za zmínku, že Atlas VPN nemá žádná omezení na počet zařízení připojených k jednomu prémiovému účtu. To znamená, že si nemusíte kupovat další předplatné, abyste pokryli všechna vaše zařízení v domácnosti!