Proč používat službu VPN?
Virtuální privátní síť (VPN) je internetová bezpečnostní služba, která uživatelům umožňuje přístup k internetu jako by byli připojeni k soukromé síti. VPN používá šifrování k vytvoření bezpečného připojení v nezabezpečené internetové síti.
Jak VPN pomáhají zabezpečit data?
Šifrování je způsob, jak zakódovat data tak, aby jim porozuměly pouze oprávněné strany. Čitelná data se změní tak, aby se útočníkům nebo komukoli jinému, kdo je zachytí, jevila jako náhodná. Šifrování je tedy něco jako tajný kód.
VPN funguje tak, že vytváří šifrovaná spojení mezi zařízeními. Všechna zařízení, která se připojují k síti VPN, si nastaví šifrovací klíče a tyto klíče používají k zakódování a dekódování všech informací, které si mezi sebou posílají.
Výsledkem takového šifrování je, že spojení VPN zůstávají soukromá, i když jsou ve veřejné internetové síti. Představte si Jana, jak nakupuje online ze svého hotelového pokoje. Nyní předpokládejme, že zločinec tajně pronikl do hotelové síťové infrastruktury a sleduje všechna procházející data (něco jako odposlech telefonní linky). Janova data jsou díky síti VPN stále v bezpečí. Zločinec vidí pouze zašifrovanou verzi dat.
VPN zvýší vaši bezpečnost při jakékoliv transakci nebo při odesílání a přijímání citlivých informací.
Potřebuji mít VPN ve všech zařízeních?
Ano, na každém zařízení, které chcete připojit k síti VPN, musíte mít nainstalovaného softwarového klienta VPN.
Naštěstí všechny VPN doporučované na našich stránkách umožňují připojit se k více zařízením pod jedním účtem.
Ať už tedy máte počítač nebo notebook se systémem Windows, Macbook, iPhone nebo mobilní telefon s Androidem, můžete se ke svému účtu VPN snadno připojit pomocí jakéhokoli zařízení bez nutnosti registrace dalšího účtu.
Jak jsme vybírali nejlepší VPN
Otestovali jsme, prověřili a seřadili desítky nejvýznamějších poskytovatelů VPN, abychom sestavili tento seznam 10 nejlepších. Abychom zjistili, které VPN skutečně stojí za vaše peníze, podívali jsme se na funkce, renomé a ceny jednotlivých značek.
Hlavním důvodem, proč si pořídit VPN, je především bezpečnost. Proto jsme vybrali VPN, které mají šifrování vojenské úrovně, řadu protokolů (OpenVPN, L2TP, IKEv2 a další), ochranu proti úniku informací DNS a kill switch (kill switch v případě selhání VPN připojení odpojí připojení k internetu). U každé značky VPN jsme také porovnávali počet serverů a jejich umístění, stejně jako jejich rychlost a prodlevu.
Dále jsme se zaměřili na snadnost používání, zákaznickou podporu a recenze na webech jako je Trustpilot.
Nakonec jsme zkontrolovali cenu jednotlivých služeb VPN, abychom vám pomohli vybrat ty nejlepší nabídky s nejlepším poměrem cena / výkon.
Dobře, takže vidím, že použití VPN dává smysl. Některé z poplárních značek ve vašem doporučení Top 10 nevidím. Je nějaký důvod proč?
Ano. Při kontrole a testování VPN sledujeme několik faktorů: zabezpečení, počet serverů a jejich umístění, další funkce, pkměr cena / výkon a uživatelské recenze. Kromě toho preferujeme značky s neinvazivními politikami protokolování dat a bez historie zneužití dat.
Níže jsou uvedeny některé značky, které možná znáte, ale z nějakého důvodu se nedostaly do našeho seznamu Top 10.
Avast Secureline: Avast VPN jsme se rozhodli nezahrnout po narušení bezpečnosti v roce 2019, kdy byla přistižena při shromažďování uživatelských dat prostřednictvím své dceřiné společnosti Jumpshot. Také se nám nelíbí, že musíte platit za samostatnou licenci pro každé zařízení, které máte, a navíc jejich zásady používání jsou trochu pochybné.
AVG: AVG VPN je podle nás příliš drahá. Má omezené servery, průměrné šifrování a historii narušení bezpečnosti.
McAfee: McAfee je do značné míry známé jméno, takže by mohlo být překvapivé, že není na našem seznamu. Nemůžeme však ignorovat skutečnost, že má jednu z nejvíce rušivých zásad protokolování. Nepomáhá ani to, že sídlí v USA, které jsou součástí zpravodajské aliance Five-Eyes.
SaferVPN: Snadno použitelná VPN s několika užitečnými funkcemi, jako jsou automatická ochrana Wi-Fi a nonstop podpora. Nízké rychlosti, omezená schopnost sledovat videa v HD a zásadní bezpečnostní chyby však doporučení v našem seznamu 10 nej ztěžují.
BitDefender: BitDefender není tak špatný, ale naše zkušenosti s jeho zákaznickou podporou během testování byly jedny z nejhorších,. Platící zákazníci si upřímně zaslouží něco lepšího.
Kaspersky: Další jméno, kterénemůžeme zahrnout, protože sídlí v Rusku, které je známé pro kontrolu a cenzuru internetu.
OpenVPN: Chceme, aby naši čtenáři měli při použivání námi doporučeného VPN softwaru co nejlepší zážitek. OpenVPN však není zrovna uživatelsky přívětivá a noví uživatelé mohou mít potíže s jejím zastaralým provozem.
TunnelBear: TunnelBear zadarmo nabízí datový limit jen 500 MB, což sotva stačí k důkladnému testování VPN.
IPVanish: Tato služba měla potíže již v roce 2016, kdy předala identitu uživatele a protokoly v rámci vyšetřování vnitřní bezpečností (navzdory tvrzení, že neuchovává žádné protokoly).
VyprVPN: VyprVPN měla problém s minimálním protokolováním uživatelů, ale zdá se, že aktualizace jejich zásad ochrany osobních údajů nyní odráží přísné zásady „nulových protokolů“. Rozhodli jsme se ji však vyloučit hlavně kvůli omezeným serverům a průměrným rychlostem.
HolaVPN: HolaVPN se nedostala do seznamu, protože má mnohem více nevýhod než kladů. Zaznamenává spoustu uživatelských informací a nejsme spokojeni se sdílením šířky pásma. Zapojení do jejich peer-to-peer systému znamená, že v podstatě sdílíte svou IP adresu bez kontroly nad tím, k čemu se používá. Trochu to ničí účel používání VPN, že?